IstaknutoTOP STORIESVesti

U toku arheloška istraživanja Starog grada kraj Tise

Ostaci srednjovekovnog utvrđenja na Tisi kod Novog Bečeja predstavljaju jedini postojeći lokalitet tog tipa u srpskom delu Potisja, a zahvaljujući svojoj bogatoj istoriji Bečejska tvrđava je od velikog kulturno-istorijiskog značaja i pravi turistički potencijal. Stari grad, kako se danas naziva, nalazi se u neposrednoj blizini centra Novog Bečeja. Prema pretpostavkama nastao je u 14. veku, ali moguće je da je postojao i mnogo ranije.

Tim arheologa, istoričara, ronilaca i drugih stručnjaka, nakon prošlogodišnjih preliminarnih, neinvazivnih istraživanja, juče je započeo dvonedeljna arheološka iskopavanja i ispitivanja sa ciljem utvrđivanja tačnog izgleda nekadašnje tvrđave i stanja u kojem se nalaze njeni ostaci. Vođa ovog projekta je Raško Ramadanski, kustos arheolog Gradskog muzeja u Bečeju.

Arheološka istraživanja Starog grada, pored Gradskog muzeja Bečej i lokalne samouprave u Novom Bečeju, okupila su i stručnjake Narodnog muzeja i Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Zrenjaninu i Muzeja nauke i tehnike u Beogradu.

Utvrđenje kraj današnjeg Novog Bečeja predstavljalo je tipičan srednjovekovni grad na vodi koji je imao isključivo zaštitnu ulogu, a njegovi ostaci, usled podizanja nivoa reke Tise izgradnjom brane, kao što je rečeno, danas se većim delom nalaze pod vodom. Nekadašnji grad kroz istoriju je često menjao vlasnike, a pamti i nekoliko rušenja. Prvo je došlo 1551. godine kada su ga osvojil Turci, da bi tvrđava prema odlukama Karlovačkog mira bila konačno razrušena 1701. godine.

Jedan od ciljeva ovih istraživanja jeste i da, poput Arače, ovaj lokalitet dobije zaštićeni status.

Preuzeto sa Televizije Novi Bečej

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *